Baňkování

15.12.2010 20:49

BAŇKOVÁNÍ

 

 

Baňkování spočívá v přikládání skleněných nádobek různých velikostí na pokožku. Díky podtlaku, který vznikne rozpínáním teplého vzduchu, se baňka přisaje a vtáhne kůži dovnitř – dané místo se silněji prokrví a působením podtlaku se z těla odplaví potními žlázami a lymfatickým systémem všechny nečistoty, dochází k pročištění krve a zlepšení krevního oběhu. Zároveň dojde k uvolnění ztuhlých svalů a k odstranění bolestí. Díky podtlaku jde masáž více do hloubky.

 

Velmi příjemná je masáž, kdy se přisátou baňkou přejíždí - docílí se tak výraznějšího prokrvení pokožky. Slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech. Masážními baňkami se zvýší cirkulace krve a tím dochází k okysličení bolestivých míst. Baňkami se ovlivňují procesy i na místech vzdálených aplikaci.

 

Tato baňková masáž je naprosto bezbolestivá, pociťujete pouze pnutí, jakoby táhnutí kůže. Již bezprostředně po masáži se někdy dostaví nečekaná úleva. V případě zrudnutí a následného zčervenání pokožky dochází k aktivnímu čištění, zapojuje se lymfatický systém. Proto případně vzniklé modřiny nejsou škodlivé, nejsou bolestivé jako klasické modřiny a do několika dnů zmizí.

 

 

Používání baněk má dvojí účinek:

 

všeobecný (pročištění krve, zlepšení oběhu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému atd.)

 

místní (odstranění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů apod.):

 

1. Vliv na kůži: Fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek.

 

2. Vliv na svaly: Slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech.

 

3. Vliv na klouby: Baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.

 

4. Vliv na zažívací ústrojí: sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv.

 

 

Kontraindikace:

 

- akutní trombóza, křečové žíly

- otevřené rány, lokální hnisavé infekce

- otoky srdečního původu

- gangréna a aneurysma v místě výskytu těchto nemocí,

- vážnější onemocnění krve, plic a srdce

- pohmožděniny, modřiny

 

 

 

—————

Zpět


Kontakt

od 1.7.2020 činnost ukončena!!!