Dornova metoda

15.12.2010 20:44

Dornova metoda

 

Trápí vás bolesti zad, kyčlí, kolen, máte tenisový loket nebo skoliózu? Pomoci vám může téměř bezbolestná Dornova metoda.

 

Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které se klouby a obratle pacienta na milimetr přesně uvedou do správné polohy. Současně se tím otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit. To vše se děje volným a přirozeným pohybem ošetřovaného za jeho účasti a pomocí jemného tlaku palců terapeuta.

 

Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být fyzické potíže jako například výrony způsobené nehodami nebo při sportu, rozdílná délka dolních končetin, zkrácení svalů nebo i citové problémy člověka.

 

Protože při léčení Dornovou metodou se uvolňují fyzické i psychické bloky, můžeme ji považovat za celostní metodu, která léčí nejen příznaky nemoci, ale i samotné příčiny onemocnění.

 

Terapeut při masáži nikdy nepřekročí práh bolesti a díky tomu, že pohyb nikdy neprovádí trhnutím, je tato metoda bezpečná.

 

V praxi se většinou při prvních dvou návštěvách provádí komplexní vyšetření a ošetření kloubů a páteře pacienta. K nápravě obratlů dochází také aktivním pohybem pacienta. Terapeut zjistí, na kterou stranu je obratel vychýlen a pacient volným kyvadlovým pohybem houpe protější rukou nebo nohou dopředu a dozadu. Terapeut pak vytvoří jemný protitlak na příslušný obratel, který tak sám dosedne na správné místo. Po ošetření obratle nebo kloubu terapeut ošetřované místo jemně hladí oběma rukama směrem ke konci končetin nebo ke kostrči. Tím se podpoří volný pohyb uvolněné energie v těle. Už po dvou ošetřeních by se měla dostavit úleva. Optimální je ošetření jednou až dvakrát týdně, ve vleklých a těžších případech může léčení trvat i několik měsíců. Důležitá je i spolupráce pacienta, který by měl doma provádět samostatná cvičení a vyvarovat se škodlivých návyků, jako je například křížení nohou při sezení (takzvaná noha přes nohu).

 

Po ošetření se celá terapie může doplnit takzvanou Breussovou masáží, a tím prohloubit uvolnění celého těla.

 

Současně je dobré během léčby a po ošetření dostatečně pít, aby tělo mohlo uvolněné nečistoty a usazeniny z kloubů a vazů dobře vylučovat. Za dostatečné množství tekutin se považuje tělesná hmotnost vynásobená 0,03 (pokud ošetřující lékař nedoporučí jinak).

 

Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. Pro imobilní pacienty se tato metoda používá velmi omezeně, protože během ní je nutný aktivní pohyb pacienta.

 

Kontraindikace:

 

  • Náchylnost ke zlomeninám nebo krevním výronům

  • osteoporóza v pokročilém stadiu

  • akutní záněty

  • Bechtěrevova nemoc

  • tumory, pacienti s rakovinou: pokud nejsou nádory na páteři, je vhodná Breussova masáž

  • po operacích plotének lze opatrně začít teprve po asi 4 týdnech

  • po operacích kyčelních kloubů rovněž asi po 4 týdnech, ale je třeba se bezpodmínečně vyhýbat intenzivní vnitřní rotaci kyčelního kloubu

 

—————

Zpět


Kontakt

od 1.7.2020 činnost ukončena!!!